Tradycja Katolicka Białystok FSSPX

8 GRUDNIA - UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

08 grudnia 2023
8 GRUDNIA - UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
• od godz. 17:00 możliwość spowiedzi
• 17:30 różaniec
• 18:00 Msza św. śpiewana
• 19:00 I nauka rekolekcyjna
____________________________
o. Filip Ribot OCarm (+ 1391)
W jaki sposób Eliaszowi i jego uczniom zostało symbolicznie objawione, że Dziewica Maryja narodzi się wolna od jakiejkolwiek zmazy grzechu.
Jan, XIV biskup jerozolimski, w księdze o powstaniu w Starym Testamencie i istniejących jeszcze w Nowym pierwszych mnichów [mówi]: "Po tym jak naśladowcy tego zakonu [2] zostali ochrzczeni przez apostołów i przyjęli słowa świętej Ewangelii, w pełni pojęli, iż wypełniła się tajemnica, która została objawiona Eliaszowi przez Boga na górze Karmel. W Księdze Królewskiej czytamy bowiem: Eliasz wszedł na szczyt Karmelu i pochyliwszy się ku ziemi, wtulił twarz między swoje kolana. Potem powiedział swemu słudze: Podejdź no, spójrz w stronę morza! On podszedł, spojrzał i wnet powiedział: Nie ma nic!". Na to mu odrzekł: Wracaj siedem razy! Za siódmym razem sługa powiedział: Oto obłok mały, jak dłoń człowieka, podnosi się z morza! w stronę Karmelu (1 Krl 18,42-44). Od miejsca, gdzie sługa zaczynał się wspinać aż do wierzchołka góry, z którego można było zobaczyć morze, było dziesięć kroków. Słudze, który po raz pierwszy pokonał odległość dziesięciu kroków i spojrzał w stronę morza, Eliasz polecił, jak to zostało wyżej powiedziane, by czynność tę powtórzył siedem razy i spojrzał siedemkroć w stronę morza. I za siódmym razem, gdy tam powrócił, jednak ósmym, gdy spojrzał, zobaczył obłok mały, jak dłoń człowieka, podnoszący się z morza! w stronę Karmelu. Na to Eliasz rzekł mu: Idź, powiedz Achabowi: Zaprzęgaj i odjeżdżaj, aby cię deszcz nie zaskoczył. Niebawem chmury oraz wiatr zaciemniły niebo i spadła ulewa (1 Krl 18,44-45).
Jaką tajemnicę odnoszącą się do przyszłych wydarzeń a zamkniętą w tejże wizji, poza tym, co realnie się wydarzyło, i jak wielkie swoje dzieła Bóg zapowiedział Eliaszowi poprzez to widzenie, to był nam łaskaw wyjaśnić sam Eliasz jednak nie otwarcie, lecz w tajemnicy wobec swoich uczniów. Oni nam więc przekazali to, iż Bóg w formie figuratywnego przedstawienia, objawił Eliaszowi cztery wielkie tajemnice, które teraz po kolei przedstawię: pierwsza, w jaki sposób narodzi się z łona matki dziewczynka wolna od jakiegokolwiek grzechu; druga, w jakim czasie to się stanie; trzecia, w jaki sposób dziewczynka zachowa nienaruszone dziewictwo na wzór Eliasza; czwarta, w jaki sposób Bóg, przyjmując ludzką naturę, narodzi się z tej dziewicy. I tak, z faktu, iż chłopiec zobaczył wychodzący z morza mały obłok, Bóg objawił Eliaszowi, że ta dziewczynka, to znaczy Dziewica Maryja, której symbolem jest obłok, mały obłok - co wskazuje na pokorę, narodzi się z grzesznej ludzkiej natury, której symbolem jest tutaj morze. I ta dziewczynka już w momencie swych narodzin będzie wolna od wszelkiego grzechu, tak jak ów mały obłok, który unosząc się z morza pełnego goryczy, sam jest jej pozbawiony. Mimo tego, iż obłok ten bierze swój początek z natury morza, ma jednak różne od niego właściwości, ponieważ, podczas gdy woda morska jest ciężka i gorzka, ów obłok jest lekki i słodki. I tak, mimo iż w każdym innym człowieku jego natura jest w swych początkach taka jak morze, to znaczy tak bardzo obarczona goryczą grzechów i ciężarem nałogów, że wyznać musi: Winy moje przerosły moją głowę, gniotą mnie jak ciężkie brzemię (Ps 38,5), błogosławiona Maryja przeciwnie, choć narodziła się z tego samego morza, to znaczy z ludzkiej natury, jednak w sposób taki, że nie została obarczona żadną goryczą grzechu, lecz tak jak ów mały obłok, pozostała lekka ze względu na niezmazanie grzechem i słodka pełnością łaski. Była ona bowiem w swych narodzinach podobna do obłoku, o którym na sposób figuratywny pisał Mojżesz: I ukazała się w obłoku chwała Pana (Wj 16,10).
F. RIBOT, Istituzione e gesta dei primi monaci,
Citta del Vaticano 2004, s. 157-159
przekł. A. Smagacz OCD
o. Filip Ribot OCarm (zm. 1391) - hiszpański karmelita, przełożony prowincji katalońskiej w latach nieporozumień pomiędzy zwierzchnictwem Rzymu i Awinionu. W swej działalności piśmienniczej tworzy Decem libri de institutione et peculiaribus gestis religiosorum carmelitarum, datowaną na około 1370 rok, gdzie zamieszcza duchową spuściznę Karmelu, następnie traktaty przeciw heretykom, oraz rozprawy prawnicze.

Kaplica Tradycji Katolickiej pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Białymstoku

ul. Praw Kobiet 6

15-535 Białystok

 

+48 61 655 76 88

 

tradycja.bialystok@gmail.com

Obserwuj nas

Godziny Mszy Świętej

W niedziele : 8.00, 10.00

W soboty : 18.00

Spowiedź

Pół godziny przed każdą Mszą Świętą 

Tradycja Bialystok

Nr